Prețul lemnului de foc, plafonat de Guvern - Un metru cub nu va putea fi mai scump de 500 de lei

Prețul lemnului de foc, plafonat de Guvern - Un metru cub nu va putea fi mai scump de 500 de lei
Prețul lemnului utilizat pentru încălzire ar putea fi plafonat pentru o perioadă de șase luni
Guvernul plafonează azi prețul lemnului de foc. Executivul va adopta o lege prin care prețul unui metru cub nu va putea fi mai mare de 500 de lei. Măsura îi va ajuta pe românii care se încălzesc cu lemne să treacă mai ușor peste această iarnă.
Prețul lemnului utilizat pentru încălzire ar putea fi plafonat pentru o perioadă de șase luni.
Ministrul Mediului, Tanczos Barna, a anunţat că OUG privind plafonarea preţului lemnului de foc va figura pe ordinea de zi a şedinţei de Guvern, care va avea loc, joi.
„Propunem, pe de-o parte, limitarea preţului pe piaţă, nu doar pentru lemnul de foc, ci şi pentru derivate din lemn de foc. Pentru a asigura un echilibru pe piaţă şi a preveni exodul de material lemnos sau de derivate de pe piaţa românească pe alte pieţe, este nevoie de interdicţie de export în anumite condiţii.Sunt şi produse care erau în mare măsură pentru export, cum sunt peleţii sau brichetele, iar acolo ar fi nevoie, probabil, de o soluţie mixtă, care să genereze o aprovizionare a pieţei locale, naţionale, iar restul să meargă la export. OUG va fi aprobată în prima şedinţă de Guvern, joi sau vineri”, a spus Tanczos Barna.
Sursa: Realitatea Financiara
Citește și:
- 22:18 - Călin Georgescu critică modul în care România a gestionat cazul Pfizer și programul SAFE: „Totul trebuie să contești. Din start” VIDEO
- 22:01 - Călin Georgescu: „Apa și Hrana – „Armele de gherilă economică” ale României”
- 21:49 - Soluția lui Călin Georgescu pentru criza politică din România: „Guvern de Reconciliere Națională”. Ce partide ar trebui să facă parte VIDEO
- 21:34 - Călin Georgescu: „România va înlocui conductele de petrol cu conducte de apă”. Profeția despre prăbușirea alimentară a Europei
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din PNL și pe Google News











